Blog Image

Klimatyzacja w BMW jest zwykle używana w upalne letnie dni. Gdy robi się chłodniej, kierowcy o niej zapominają. Wymieniają opony na zimowe, zmieniają płyn do spryskiwaczy, sprawdzają akumulator… A klimatyzacja pozostaje zapomniana. To duży błąd. Z tego artykułu dowiesz się jak dbać o klimatyzację BMW, co zrobić gdy pojawia się nieprzyjemny zapach z klimatyzacji oraz jak nie dopuścić do zagrzybienia jej. Zapraszamy do lektury!

Ile razy czyścić klimatyzację?

Czyszczenie klimatyzacji w samochodzie jest sprawą oczywistą – zwykle jednak robi się to tuż przed sezonem letnim, gdy temperatury są coraz wyższe. To duży błąd: zaniedbanie układu klimatyzacji jest nie tylko szkodliwe dla auta, ale również dla zdrowia kierowcy i pasażerów.

Dlaczego trzeba czyścić klimatyzację w BMW? Parownik, który jest jedną z części klimatyzacji, pracuje w wilgotnym otoczeniu. Właśnie przez to jest niezwykle podatny na osadzanie bakterii, roztoczy i grzybów. Jednocześnie znajduje się on na tyle blisko kierowcy, że nawiewa on szkodliwe dla zdrowia drobnoustroje prosto do pojazdu. Dodatkowo nieczyszczona klimatyzacja wydziela nieprzyjemny zapach, co odbija się na komforcie podróży.

Czyszczenie klimatyzacji w samochodzie BMW

Klimatyzacja w BMW i w każdym innym pojeździe powinna być regularnie czyszczona i serwisowana raz do roku w specjalnym serwisie klimatyzacji. Oprócz tego uzupełnią tam czynnik chłodniczy i go wymienią, a także zdezynfekują cały układ. O klimatyzację w BMW można także dbać samodzielnie, stosując się do poniższych rad.

Jak czyścić klimatyzację w BMW?

  • Przede wszystkim klimatyzację w BMW należy sprawdzać co roku w specjalnym serwisie.
  • Dodatkowo raz na 2-3 lata należy sprawdzać szczelność klimatyzacji i poziom czynnika chłodniczego.
  • Raz lub dwa razy do roku możesz czyścić klimatyzację przy pomocy specjalnych pianek do konserwacji klimatyzacji w BMW.
  • Regularnie wymieniaj filtr kabinowy, który zbiera najwięcej zarazków.

Jak zapobiegać rozwijaniu się grzybów w klimatyzacji BMW?

  1. Pamiętaj o regularnym czyszczeniu klimatyzacji BMW – zarówno wiosną, jak i jesienią.
  2. Używaj wyłącznie sprawdzonych preparatów, przeznaczonych specjalnie do Twojego modelu samochodu.
  3. Nie zaniedbuj odgrzybiania – dokonuj tego procesu jak najczęściej, co najmniej raz w roku, a najlepiej dwa razy, podczas kompleksowego czyszczenia.
  4. Podczas przeglądu sprawdzaj poziom czynnika chłodniczego.
  5. Dbaj o sprężarkę/kompresor. To niezwykle ważny element, który musi być co jakiś czas uruchamiany i smarowany. W innym przypadku może się zablokować.

Jak odgrzybić klimatyzację BMW?

Czyszczenie klimatyzacji w samochodzie nie jest trudne – jeżeli jednak nie wiesz, jak prawidłowo odgrzybić cały układ, to jedź do profesjonalnego serwisu, który zrobi to za Ciebie.

Jeżeli zastanawiasz się jak pozbyć się brzydkiego zapachu z klimatyzacji w BMW, to odpowiedź również brzmi: postaw na odgrzybianie. Użyj specjalnego środka odgrzybiającego, wstrzykiwanego do kanałów układu. Preparaty te niszczą szkodliwe mikroorganizmy w klimatyzacji. Możesz skorzystać także z nowoczesnego odgrzybiania klimatyzacji BMW przy pomocy ultradźwięków. Jest to bardzo skuteczna metoda, która zmienia ultradźwięki o częstotliwości 1,7 MHz w mgiełkę, która dociera w każde, nawet z pozoru niedostępne, miejsce w całym samochodzie. Możesz takżę skorzystać z ozonowania wnętrza samochodu.

Wszystkie te metody zajmują nie więcej niż godzinę-dwie.

Jak dbać o klimatyzację zimą?

Wiesz już że czyszczenie klimatyzacji w samochodzie jest ważne i należy przeprowadzać je regularnie. Jak jednak wygląda czyszczenie klimatyzacji w BMW zimą, gdy jest zwykle nieużywana?

Po pierwsze – włączaj ją. Wyłączenie klimatyzacji przez cały okres zimowy i wiosenny (a często także jesienny) działa bardzo niekorzystnie na cały jej układ. Włączaj klimatyzację podczas odparowywania przedniej szyby, a potem pozwól jej chwilę chodzić, żeby osuszyła powietrze w samochodzie. Dzięki temu nie doprowadzisz do usterek, które mogą powstać przez brak przepływu czynnika chłodzącego przez układ.

Dzięki tym wskazówkom unikniesz kosztownej wymiany całego układu klimatyzacji u mechanika. Oprócz tego zadbasz o swój komfort podróży oraz o zdrowie swoje i pasażerów. Pamiętaj, że zagrzybiona klimatyzacja to nie tylko brzydki zapach, ale i siedlisko bakterii, które mogą powodować wiele chorób!

By : 11 października 2019 Comments off