Blog Image

Wiele osób chciałoby znać odpowiedź na pytanie, jak dbać o karoserię BMW, by stale osiągać efekt nowego samochodu, który dosłownie przed chwilą wyjechał z salonu. W dzisiejszym artykule omawiamy kilka sposobów na przemyślaną pielęgnację, dzięki której zabezpieczysz lakier między innymi przed matowieniem. Z wiedzą jak dbać o karoserię BMW, bez problemu utrzymasz samochód w doskonałym stanie przez długi czas. 

Co odpowiada za niszczenie karoserii BMW?

Karoseria BMW jest narażona na działanie szkodliwych czynników przez cały rok, dlatego pytanie o to, jak dbać o lakier, jest wyjątkowo zasadne. Latem największym wyzwaniem dla lakieru samochodowego jest intensywne promieniowanie UV, które odpowiada za utratę połysku oraz łuszczenie. Zagrożeniem są również często bagatelizowane ptasie odchody, pyłki kwiatów i ślady po owadach – nieczyszczone przez dłuższy czas przyczyniają się do niszczenia karoserii. Z kolei zimą karoseria BMW narażona jest nie tylko na działanie opadów atmosferycznych i wiatru, ale również sól drogową, która choć chroni przed ślizganiem się po powierzchni, może negatywnie wpłynąć na lakier. Pamiętaj także o tym, by po tankowaniu paliwa zawierającego biopaliwo lub olej rzepakowy, sprawdzić, czy nie skapnęło na karoserię BMW – paliwo również może być szkodliwe. Jak zatem dbać o lakier samochodowy?

Dekontaminacja i mycie karoserii BMW

Dbanie o karoserię BMW warto rozpocząć od dekontaminacji, czyli procesu odpowiedzialnego za pozbycie się osadów metalicznych i smolistych – niezbędny jest do tego specjalny środek, którym spryskuje się nadwozie auta, a następnie spłukuje z samochodu jego pozostałości. Jak dbać o karoserię po przeprowadzeniu dekontaminacji? Auto należy porządnie umyć za pomocą szamponu o neutralnym pH, który nie usunie wcześniej nałożonego wosku zabezpieczającego lakier. W tym celu wybierz myjnię ręczną lub bezdotykową – szczotki stosowane w myjniach automatycznych mogą uszkodzić karoserię samochodu. Zapomnij też o suszeniu auta za pomocą ręczników papierowych, ponieważ rysują lakier. 

Glinkowanie

Jeżeli chcesz kompleksowo zadbać o karoserię, uwzględnij również glinkowanie – oczyszczanie lakieru z nieczystości, których nie udało się usunąć podczas mycia (tak, nadal tam są!). Wystarczy ugnieść glinkę w dłoni, formując płaski placek ułatwiający czyszczenie. Następnie trzeba spryskać panel nadwozia środkiem nadającym glince poślizg i… dalej dbać o karoserię, przesuwając glinkę po panelu aż zostanie usunięty cały brud. 

Polerowanie

Są dwie możliwości w przypadku polerowania karoserii samochodowej – pierwsza z nich to skorzystanie z usług profesjonalnego studia detailingowego (który prawdopodobnie przeprowadzi korektę lakieru), druga to samodzielne polerowanie lakieru, które jest tańszym rozwiązaniem. Jak samodzielnie zadbać o karoserię? Potrzebna będzie gąbka oraz specjalna pasta polerska – każdy z tych produktów musisz dostosować do stanu, w jakim znajduje się lakier, czyli wybrać odpowiedni stopień ścieralności pasty i twardości gąbki. 

Woskowanie

Ostatnim etapem pielęgnacji jest woskowanie karoserii BMW, który spotęguje efekt uzyskany w poprzednich etapach. Na rynku dostępne są woski naturalne (pozyskiwane z liści palmy brazylijskiej) oraz sztuczne, określane sealentami. Karoseria samochodowa po zastosowaniu wosku naturalnego zyska naturalny połysk i głębię koloru, natomiast wykorzystanie sealentu wiąże się z większą trwałością – niestety kosztem bardziej technicznego połysku. Dobre związanie wosku z karoserią BMW zapewni specjalny podkład, który należy jednak dostosować do rodzaju i marki wosku. Wosk wcieramy kolistymi ruchami za pomocą ściereczki z mikrofibry.

Jak dbać o karoserię BMW – podsumowanie

Wiedza o tym, jak dbać o karoserię, to nie wszystko – niezbędna jest regularna pielęgnacja nadwozia. Konsekwentne przeprowadzanie poszczególnych etapów pielęgnacji, zapewni Twojemu autu doskonały wygląd i ochronę przed korozją. Dekontaminacja, mycie, glinkowanie, polerowanie i woskowanie mogą się wydawać czasochłonne, ale dzięki temu Twój samochód odwdzięczy się błyszczącą i lśniącą karoserią. Jeżeli jednak lakier jest w bardzo złym stanie lub nie chcesz samodzielnie dbać o karoserię, odwiedź profesjonalny serwis BMW w Krakowie. Naprawa blacharsko-lakiernicza to pełen zakres usług, dzięki którym Twój samochód odzyska dawny blask.  

By : 15 października 2020 NO Comment