fbpx

Samochód ma to do siebie, że od czasu do czasu się psuje. Nieważne, czy jesteśmy właścicielem BMW, czy też jakiegoś innego auta, prędzej czy później będziemy musieli udać się z nim do serwisu. Wizyty w warsztacie samochodowym nie unikniemy. Możemy jednak – dzięki przestrzeganiu kilku prostych zasad oraz odpowiedniemu obchodzeniu się ze swoim samochodem – sprawić, że będą one rzadsze i mniej kosztowne. Jak dbać o samochód BMW?

Regularne wymienianie oleju silnikowego oraz filtrów w BMW

Jedną z podstawowych kwestii jeśli chodzi o prawidłowe eksploatowanie BMW, tak jak każdego innego samochodu, jest regularna wymiana oleju silnikowego. W zależności od modelu auta i długości tras, jakie nim pokonujemy, olej należy wymieniać po przejechaniu od 15 000 km do 30 000 km lub raz w roku. Zdaniem wielu specjalistów podawane przez producentów samochodów 30 000 km jest jednak zawyżone i nie powinniśmy się do tego stosować. Wymienianie oleju silnikowego co 30 000 km może okazać się dość ryzykowne i mieć negatywny wpływ na silnik w naszym BMW. W celu utrzymania silnika w jak najlepszej kondycji zaleca się, żeby wymieniać olej co 15 000 km, a jeśli rzadko jeździmy samochodem, to nawet częściej, na przykład co 10 000 km. Na pewno nie zaszkodzi to naszemu BMW, a może tylko pomóc i uchronić nas przed większymi wydatkami.

Wymieniając olej silnikowy należy również wymienić filtry oleju oraz powietrza. Dzięki temu silnik będzie chroniony przed zanieczyszczeniami, a Twoje BMW będzie w stanie uzyskiwać maksymalne osiągi.

Przy tej okazji warto również wspomnieć o regularnym kontrolowaniu poziomu płynów eksploatacyjnych, to jest hamulcowego i chłodniczego, oraz ich ewentualnym uzupełnianiu.

Regularne przeglądy BMW

Regularne przeglądy samochodu – każdego, bez względu na markę – to podstawa. I nie mamy tutaj na myśli przeglądu obowiązkowego, na który wielu kierowców jeździ tak naprawdę tylko po to, żeby dostać pieczątkę do dowodu rejestracyjnego. Jeśli chcesz zadbać o odpowiedni stan techniczny swojego auta, a także – a może przede wszystkim – o swoje bezpieczeństwo, odwiedzaj serwis samochodowy częściej. Warto przynajmniej raz w roku dokładnie sprawdzić najważniejsze podzespoły samochodu, na przykład:

  • układ hamulcowy,
  • zawieszenie,
  • silnik,
  • sprzęgło.

Im wcześniej wykryjemy ewentualne usterki, tym mniejsze będą koszty ich poźnieźniejszych napraw.

BMW Condition Based Service

Właściciele nowszych modeli BMW mają nieco ułatwione zadanie jeśli chodzi o kontrolowanie poziomu zużycia płynów eksploatacyjnych czy podzespołów. Mowa o autach wyposażonych w BMW Condition Based Service, czyli specjalny system, który stale monitoruje zużycie części oraz płynów i informuje o konieczności ich wymiany. Kierowca jest o tym ostrzegany przy pomocy diod znajdujących się na desce rozdzielczej. System informuje kierowcę na przykład o konieczności wymiany:

  • klocków hamulcowych,
  • tarcz hamulcowych,
  • oleju silnikowego.

Odpowiednia pielęgnacja lakieru w BMW

Chcąc zadbać o swoje BMW należy również pamiętać o jego powłoce lakierniczej. Warto zabezpieczyć ją woskiem chroniącym nie tylko przed niekorzystnymi warunkami pogodowymi, ale także owadami.

Stosowanie specjalnych środków do mycia i pielęgnacji lakieru z jednej strony zapewni mu odpowiedni poziom ochrony, z drugiej sprawi, że Twoje BMW będzie jeszcze atrakcyjniejsze wizualnie. Będzie wyglądało jak nowe, jakby właśnie wyjechało z salonu.

Tankowanie na sprawdzonych stacjach

Ostatnią kwestią, o której chcieliśmy wspomnieć, jest jakość paliwa wlewanego do baku naszego BMW. Zalecamy, aby tankować na sprawdzonych, znanych stacjach benzynowych. Wlewanie paliwa złej jakości, z niepewnych źródeł, może mieć katastrofalny skutek dla silnika. W tej kwestii nie warto oszczędzać. Lepiej dopłacić te parę złotych i mieć pewność, że nie “nakarmiliśmy” naszego auta byle czym.

Dbanie o BMW jako inwestycja

O samochód warto dbać. Regularne przeglądy i wymiana płynów eksploatacyjnych to nie tylko większe bezpieczeństwo i niższe koszty ewentualnych napraw. Zachowanie dobrego stanu technicznego auta to najlepszy sposób na zwiększenie jego wartości. Zadbane BMW łatwiej sprzedać i można dostać za nie więcej pieniędzy. Jest to więc swego rodzaju inwestycja.

By : 25 sierpnia 2019 Comments off