Blog Image

Każdy kierowca powinien mieć świadomość, jak ważnym elementem samochodu jest układ hamulcowy. Właśnie dlatego odpowietrzanie hamulców należy do czynności, których lepiej nie zaniedbywać. Nie wiesz jak odpowietrzyć układ hamulcowy w BMW? Nie jest to trudne i zapowietrzony układ hamulcowy można udrożnić samodzielnie. Przekonaj się, dlaczego to takie ważne i jak dokładnie to zrobić, a jazda Twoim BMW będzie zawsze bezpieczna.

Odpowietrzanie układu hamulcowego w samochodzie BMW

By móc włączyć się do ruchu drogowego, Twój samochód powinien być w pełni sprawny. Gwarantuje to utrzymanie kontroli nad pojazdem na poziomie umożliwiającym w razie ewentualnej potrzeby wykonanie właściwych manewrów. Jeżeli układ hamulcowy nie będzie działał optymalnie, możesz utracić panowanie nad pojazdem, który nie wyhamuje w odpowiednim momencie. Przyczyną może być zapowietrzony układ hamulcowy, który powinno się jak najszybciej odpowietrzyć.

Na czym polega zapowietrzanie hamulców?

Kiedy odpowietrzanie hamulców jest konieczne? Być może nie każdy się tego spodziewa, ale powietrze, które może dostać się do układu hamulcowego, jest jednym z potencjalnych zagrożeń awarii tego podzespołu. Właśnie dlatego należy pamiętać o tym, by regularnie wymieniać płyn hamulcowy i samemu dbać o odpowietrzanie hamulców. Powietrze najczęściej dostaje się do ich wnętrza razem z oparami zużytego płynu lub w wyniku uszkodzenia części układu hamulcowego, a nawet po wymianie elementów hydraulicznych. W takiej sytuacji zawsze powinno pamiętać się o tym, by odpowietrzyć układ hamulcowy. Jak zrobić to w BMW i samochodach innej marki?

Jak samemu odpowietrzyć hamulce w samochodzie?

Zanim przejdziesz do odpowietrzania hamulców, zapoznaj się ze wskazówkami dotyczącymi tego, jak odpowietrzyć hamulce z ABS. Większość samochodów, które obecnie można spotkać na drogach, posiada system wspomagania, dlatego warto się skupić na tym, jak proces odpowietrzania powinien wyglądać właśnie w takim przypadku. Najważniejsze jest to, by zachować właściwą kolejność odpowietrzania hamulców z ABS

Jak odpowietrzyć układ hamulcowy w BMW? Po pierwsze, wyłącz silnik i wciskaj pedał hamulca aż do momentu, gdy pozbędziesz się ciśnienia regulacji. Następnie na zawór odpowietrzający nałóż przewód. Jego drugi koniec umieść w naczyniu z płynem hamulcowym. W tym momencie należy ponownie nacisnąć pedał hamulca i powtarzać to aż w układzie wytworzy się przeciwciśnienie – na pedale napotkasz wtedy opór. Przytrzymaj go, a następne odkręć zawór odpowietrzający, z którego wypłynie płyn. Jeżeli zauważysz, że na jego powierzchni przestały pojawiać się pęcherzyki powietrza, możesz napełnić zbiornik i zamknąć zawór. Właśnie tak powinno wyglądać odpowietrzenie przednich kół – każdego osobno. Z kolei odpowietrzanie układu hamulcowego dla kół tylnych różni się przede wszystkim tym, że przed założeniem przewodu, należy włączyć zapłon

O czym należy pamiętać podczas odpowietrzania układu hamulcowego?

Wiesz już jak odpowietrzyć hamulce z ABS w Twoim BMW. Pamiętaj jednak, że niektóre modele samochodów mogą wymagać wykonania w tym zakresie specjalnej diagnostyki. W takim wypadku najlepiej odwiedzić serwis BMW. Poza tym odpowietrzanie hamulców można wykonać samemu, jednak trzeba pamiętać o tym, by mieć do dyspozycji właściwy przewód. Co więcej, podczas odpowietrzania liczy się to, by być cierpliwym i ostrożnym. Dzięki temu nie ułamiesz żadnych elementów i zyskasz pewność, że zapowietrzone hamulce są optymalnie odpowietrzone.

Jeżeli nie wiesz jak odpowietrzyć hamulce i czy możesz to zrobić samodzielnie, to dzięki naszym wskazówkom przekonasz się, że jest to możliwe. Zapowietrzony układ hamulcowy to poważne zagrożenie dla bezpiecznej jazdy, dlatego dbaj o to, by hamulce w Twoim BMW były regularnie odpowietrzane. Pamiętaj też o tym, by na bieżąco wykonywać wszelkie naprawy mechaniczne, dzięki którym jazda samochodem będzie nie tylko bardziej bezpieczna, ale i komfortowa.

By : 16 lipca 2021 NO Comment

Type your Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.