Blog Image

Zima to dość trudny okres dla samochodów. Mróz, śnieg, wilgoć, sól drogowa – to czynniki, które mają negatywny wpływ na każdy samochód. Z tego względu bardzo ważne jest odpowiednie przygotowanie auta do zimy. W taki sposób, aby w jak największym stopniu ograniczyć negatywne oddziaływanie wymienionych czynników. Jesteś właścicielem BMW i chcesz mu zapewnić skuteczną ochronę przed zimowymi warunkami? Zachęcamy do zapoznania się z poniższym artykułem, z którego dowiesz się, jak przygotować BMW do zimy.

Wymiana opon na zimowe

Wymiana opon to najważniejszy element przygotowań BMW do zimy. Właściwy dobór opon ma bowiem duży wpływ na bezpieczeństwo jazdy. Jeżdżąc na nieodpowiednio dobranych oponach narażamy na niebezpieczeństwo nie tylko siebie i naszych współpasażerów, ale także innych uczestników ruchu drogowego. Na co zwrócić szczególną uwagę wymieniając opony w BMW? Montując w swoim samochodzie zimówki pamiętaj o tym, że:

  • głębokość bieżnika powinna wynosić co najmniej 4 mm,
  • najlepiej wymieniać wszystkie opony jednocześnie,
  • wszystkie opony powinny być takie same,
  • opony na obu osiach powinny być w podobnym stanie,
  • opony nie powinny być starsze niż 5 lat.

Sprawdzenie stanu naładowania akumulatora

Akumulator może sprawić kierowcy sporo kłopotów w czasie mrozów. Kiedy panują minusowe temperatury niedostatecznie naładowany akumulator uniemożliwia rozruch silnika. Jest to uciążliwe zwłaszcza rano, kiedy spieszymy się do pracy albo szkoły. Dlatego też warto od czasu do czasu sprawdzić stan naładowania akumulatora. Możemy to zrobić we własnym zakresie, przy pomocy łatwego w obsłudze miernika napięcia.

Sprawdzenie stanu alternatora

Problemy z rozładowującym się akumulatorem mogą wynikać z niesprawnego alternatora. Dlatego oprócz kontrolowania stanu naładowania akumulatora warto również sprawdzić stan alternatora. Sprawdzenie czy akumulator jest ładowany przez alternator nie jest skomplikowaną czynnością. Do tego celu wykorzystuje się miernik napięcia. Wystarczy podpiąć go pod klemy i uruchomić silnik. 

Kontrola płynu chłodzącego

Przed zimą warto również sprawdzić, jaka jest temperatura zamarzania płynu chłodzącego w Twoim BMW. Jeśli temperatura zamarzania jest wyższa niż -35°C, to powinieneś go wymienić.

Warto również pamiętać, że zużyty płyn chłodniczy traci swoje właściwości, a co się z tym wiąże, zmienia się próg temperatury, w jakiej zamarza. Płyn zamarza wówczas w wyższej temperaturze.

Zamarznięcie płynu chłodzącego może doprowadzić nawet do uszkodzenia bloku silnika.

Wymiana płynu do spryskiwaczy

Przygotowując BMW do zimy należy również pamiętać o wymianie płynu do spryskiwaczy na zimowy. Płyn letni może zamarznąć, co doprowadzi do zamarznięcia układu oczyszczania szyb. To z kolei może doprowadzić do uszkodzenia niektórych części, na przykład pompek spryskiwaczy.

Wymiana wycieraczek

Wbrew pozorom wycieraczki odgrywają bardzo ważną rolę w kontekście bezpieczeństwa jazdy. Ich wymiana to niewielki wydatek, a może w znacznym stopniu podnieść nasze bezpieczeństwo. Zimą wycieraczki są narażone nie tylko na deszcz i śnieg, ale także błoto i zanieczyszczoną wodę z jezdni, która jest rozchlapywana przez jadące przed nami samochody. Źle działające lub zużyte wycieraczki mogą w znacznym stopniu ograniczyć widoczność.

Zabezpieczenie karoserii

Chcąc przygotować swoje BMW do zimy zastanów się również nad odpowiednim zabezpieczeniem karoserii. W czasie zimy jest ona bowiem szczególnie narażona na uszkodzenia. Szkodliwa dla karoserii jest nie tylko niska temperatura, ale także sól drogowa rozsypywana na śliskich i oblodzonych drogach. Karoserię BMW można zabezpieczyć pastą z woskiem lub powłoką ceramiczną. Skuteczniejszym rozwiązaniem jest nałożenie powłoki ceramicznej, jednak jest ona droższa od pasty z woskiem.

Przegląd techniczny BMW 

Przed zimą proponujemy również przeprowadzić przegląd techniczny BMW. Zimą panują najtrudniejsze warunki do jazdy, dlatego warto mieć pewność, że z naszym samochodem jest wszystko w porządku.

Jeśli jesteś mieszkańcem Krakowa lub okolic polecamy odwiedzić BM ZONE, niezależny serwis BMW w Krakowie, gdzie przeprowadzisz kompleksowy przegląd swojego auta.

By : 14 stycznia 2020 Comments off