Warning: A non-numeric value encountered in /home/joostinka/ftp/BM_zone/wp-content/themes/dazimaxx/inc/inline-css.php on line 106
Jak skutecznie usunąć rysy z lakieru samochodów BMW? Poznaj sposoby! - BM ZONE
Blog Image

W czasie intensywnej eksploatacji samochodu wiele elementów ulega zniszczeniu, a jednym z najbardziej narażonych na uszkodzenie jest powłoka lakiernicza. Lakier może ulec uszkodzeniu z bardzo wielu przyczyn – począwszy od mycia auta nieodpowiednim sprzętem, przez czynniki atmosferyczne, aż po akty wandalizmu. Niektóre uszkodzenia są na tyle poważne, że ich usunięciu podoła wyłącznie wyspecjalizowany lakiernik. Jednak z mniejszymi rysami bez problemu poradzimy sobie w przydomowym garażu, dlatego dzisiaj omówimy proste i skuteczne sposoby na usuwanie rys z lakieru BMW. 

Skąd biorą się uszkodzenia lakieru w BMW?

Zanim podpowiemy, jak usunąć rysy z karoserii BMW, zacznijmy od wyjaśnienia, skąd w ogóle biorą się rysy na Twoim samochodzie. Uszkodzenia powłoki lakierniczej są normalnym elementem eksploatacji pojazdu i zdarzają się nawet tym kierowcom, którzy o swoje auta dbają jak o dzieci. W końcu “okazji” do powstania zarysowań na lakierze BMW mamy naprawdę mnóstwo. Poniżej przedstawiamy najczęstsze z nich.

Mikrorysy i swirle

Jedną z głównych przyczyn powstawania rys na karoserii BMW jest nieprawidłowe mycie, suszenie i wycieranie samochodu. W ten sposób powstają swirle, czyli okrągłe rysy, odzwierciedlające ruch ręki. Do uszkodzenia lakieru może dojść zarówno na myjni ręcznej, jak i automatycznej. W tym drugim przypadku głównym winowajcom mikrorys są nieodpowiednie gąbki o szorstkiej, rysującej karoserie powierzchni oraz zbyt wysokie ciśnienie wody, które niszczy lakier. Kolejną przyczyną powstawania mikrorys i swirli jest używanie szorstkich szczotek do usuwania śniegu i skrobaczek do szronu.

Rysy parkingowe

Kolejną przyczyną uszkodzeń lakieru w samochodach BMW są tzw. rysy parkingowe. Zostawiasz samochód na parkingu przed supermarketem lub w galerii handlowej, idziesz na zakupy czy spotkanie ze znajomymi, a po powrocie odkrywasz okropne rysy na zderzaku lub drzwiach. Sprawca nie zostawił żadnej notatki, a monitoring niczego nie uchwycił – chyba każdy kierowca doświadczył podobnej sytuacji.

Głębokie zadrapania

Na koniec głębokie zadrapania, jak powstają takie rysy? Najczęściej są wynikiem wandalizmu – użycia ostrego narzędzia, np. klucza czy śrubokrętu, którym rysuje się znaczną powierzchnię auta. Poza tym głębokie zarysowania mogą pojawić się na skutek silnego gradobicia czy nieuważnej jazdy – np. gdy podczas parkowania zarysujemy bok auta o stojący obok samochód lub w czasie wycieczki w lesie zahaczymy o gałąź. 

Jak więc usunąć rysy z lakieru BMW?

Jak usunąć rysy z karoserii BMW? Poniżej przedstawiamy kilka sprawdzonych sposobów na mikrorysy, zadrapania oraz głębokie rysy.

Usuwanie płytkich rys z karoserii

Mikrorysy powstają bardzo łatwo, wystarczy nieprawidłowe mycie auta, nieostrożne odśnieżanie czy nagłe gradobicie i rysy na lakierze gotowe! Na szczęście równie szybko i prosto usuniesz te płytkie zarysowania. Wszystko czego potrzebujesz, aby skutecznie usunąć płaskie rysy z lakieru BMW to domowe, niedrogie środki, dostępne w każdym sklepie motoryzacyjnym. W tym celu możesz użyć takich produktów, jak: mleczko polerskie i pasta koloryzująca.

Usuwanie zadrapań z lakieru

Zadrapania, czyli rysy wyczuwalne pod paznokciem, również zlikwidujesz za pomocą ogólnodostępnych preparatów. Choć w tym wypadku usuwanie rys z lakieru BMW będzie wymagało zastosowania innych środków, np.: sztyftu z lakierem lub lakieru zaprawkowego. Te dwa preparaty kosztują naprawdę niewiele, a świetnie maskują nawet większe zarysowania na karoserii.

Usuwanie głębokich rys z lakieru

Usuwanie głębokich rys z lakieru to dość czasochłonne zadanie, które w domowych warunkach może nie przynieść oczekiwanych efektów. Oczywiście możemy spróbować zamaskować głębokie rysy preparatami do zarysowań, czyli lakierem zaprawkowym lub sztyftem z lakierem, jednak najlepiej będzie oddać samochód w ręce specjalisty. Naprawa lakieru BMW to kompleksowa usługa, dzięki której karoseria Twojego auta nabierze dawnego blasku.

Co możemy zrobić samemu z lakierem BMW?

Jak skutecznie usunąć rysy z lakieru BMW w domowym zaciszu? Jest na to kilka sposobów, ale niezależnie od tego, który z nich wybierzesz – mleczko, pastę czy lakier, musisz zacząć od wypolerowania auta. Spoleruj uszkodzony fragment przy pomocy papieru wodnego 5000-6000, w ten sposób usuniesz nawet całkiem duże rysy.

Jak zabezpieczyć lakier BMW na przyszłość

Jak mówi stare przysłowie “lepiej zapobiegać niż leczyć”, dlatego zamiast szukać sposobów na usuwanie rys z lakieru BMW, lepiej zastanów się, jak zabezpieczyć karoserię przed przyszłymi uszkodzeniami. Powszechnie stosowanym sposobem na zabezpieczenie auta przed zarysowaniami jest woskowanie lakieru. Czy warto skorzystać z tej opcji? Jak najbardziej, woskowanie to tania usługa, która na pewno poprawi wygląd karoserii w naszym BMW. Jednak specjalistyczną ochronę uzyskasz tylko w profesjonalnym punkcie, dlatego już teraz zapisz się na serwis BMW Kraków lub przegląd przedzakupowy. Nasi lakiernicy podpowiedzą Ci co zrobić, aby karoseria auta wyglądała jak nowa przez długi czas.

By : 12 stycznia 2021 NO Comment