Warning: A non-numeric value encountered in /home/joostinka/ftp/BM_zone/wp-content/themes/dazimaxx/inc/inline-css.php on line 106
Części oryginalne czy zamienniki? Jakie części wybrać do samochodu BMW? - BM ZONE
Blog Image

Konieczność wymiany uszkodzonych części w aucie zawsze stawia kierowcę przed wyborem droższych oryginałów lub tańszych zamienników. Codzienna eksploatacja samochodu, sprawia, że nietrudno o usterkę czy awarię. Niejednokrotnie prowadzi do konieczności wymiany części, stajemy wtedy przed decyzją, czy wybrać części oryginalne, czy zamienniki. Pierwsze rozwiązanie zazwyczaj rekomendowane jest przez producentów aut, jednak to zamienniki cechuje znacznie niższa cena, co pozwala na znaczne oszczędności.

Najczęściej nie jesteśmy przygotowani na wystąpienie nagłej usterki lub awarii, co za tym idzie nie jesteśmy też przygotowani finansowo na niespodziewane wydatki. Co należy zrobić w takiej sytuacji?

Jakie części znajdują się obecnie na rynku?

Kierowcy często błędnie zakładają, że zamienniki są gorszej jakości niż oryginalne części do samochodów. Owszem, niektórzy producenci próbują sprzedawać swoje towary w podrobionych opakowaniach i one rzeczywiście oznaczają się krótszą żywotnością. Często też użytkowanie tego typu części może się skończyć dużym problemem dla użytkownika.

Ale na rynku obecni są też sprawdzi producenci części zamiennych do samochodów. Produkowane przez nich części mają odpowiednie certyfikaty, mają dobre opinie a co najważniejsze – są sprawdzone przez mechaników. Jakoś części zamiennych stale rośnie, z roku na rok zamienniki odznaczają się coraz lepszą jakością. Warto rozpatrzyć taką opcję jako alternatywę, jako że oryginalne części zamienne mają windowane ceny tylko z uwagi na charakter marki.

Zachęcamy do zaznajomienia się z tematem zamienników. Przy wyborze takich części należy posiłkować się zdrowym rozsądkiem, kupować jedyne te, które cieszą się dobrą opinią i unikać najtańszych części, nieznanych producentów

Zgodnie z dyrektywa GVO, która pozwala użytkownikom auta na naprawę w każdym niezależnym serwisie bez utraty gwarancji producenta.

Dyrektywa GVO formalnie podzieliła części dostępne na rynku na cztery kategorie. Jasne określone kategorie pozwalają na dobór odpowiednego zamiennika przy oparciu o wytycznej jakościowe i cenowe.

OE – są to części oryginalne. Na części znajduje się logotyp producenta (np. BMW). Na opakowaniu części również znajdziemy logotyp producenta.

OEM – części o kategorii również oryginalnej, pochodzą z fabryk producentów, gdzie produkuje się również kategorie OE, zaliczane do części oryginalnych o tej samej klasie wytrzymałości i jakości. Nie są przeznaczone jako części do tak zwanego pierwszego montażu. Na opakowaniu znajdziemy nazwę producenta części np. Hell.

OEQ – są to wysokiej klasy zamienniki produkowane przez niezależnych producentów. Ich wysoka jakość pozwala na spełnienie wymagań producentów samochodowych. Jakość potwierdzają również certyfikaty m.in. brytyjskiego instytutu Thatcham Research z Newbury (litera „T” na końcu oznaczenia) oraz hiszpańskiego Centro Zaragoza (litera „C”).

AM – są to zamienniki nie posiadające certyfikatów jakości względem części oryginalnych wyprodukowanych przez producenta. Ich jakość często jest wystraczająco wysoka by móc spokojnie zastosować w aucie bez obawy o szybkie zużycie lub dalsze uszkodzenia.

Wszystkie wyżej wymienione kategorie można kupić w serwisie BM ZONE.

Drugie życie oryginału – regeneracja części w serwisie BM ZONE

Jeżeli ktoś myśli o obniżeniu kosztów serwisowania swojego samochodu, może wziąć pod uwagę alternatywną drogę do zakupu często drogich części zamiennych – mianowicie można pomyśleć o regeneracji zużytych części. Jest to bardzo dobra metoda do dania drugiego życia np. turbosprężarki, rozrusznika czy alternatora. Poprawnie wykonany proces regeneracji tego typu części pozwoli na używanie ich jako pełnoprawnych podzespołów. Mało kto wie, ale regenerowane części sprzedawane są także w autoryzowanych serwisach. Są one specjalnie oznaczone, a klient musi być poinformowany o tym jaka była historia danego podzespołu.

Zamienniki a gwarancja pojazdu

Opisana wyżej dyrektywa GVO daje możliwość kupna części wymiennych nie tylko w ASO, ale i w każdym niezależnym serwisie bez utraty gwarancji. Dodamy w tym miejscu, że serwisie BM ZONE nie sprzedajemy części o niepewnym pochodzeniu i wątpliwej jakości. Wychodzimy z założenia, że zaufanie klientów, ich bezpieczeństwo i zadowolenie z usługi stoją zawsze na pierwszym miejscu.

Czy zawsze warto oszczędzać?

Nie damy jednoznacznej odpowiedzi będącej przychylną zamiennikom lub częściom oryginalnym. Są jednak takie części samochodowe, których wymiana wymaga części najwyższej jakości przez wzgląd na dalsze konsekwencje i wkład pracy przy wymianie. Do takich elementów zaliczamy pierścienie tłokowe i panewki. Szczególną rozwagę należy zachować również przy wymianie pasku rozrządu. Jego zerwanie może być powodem dalszego uszkodzenia wielu elementów silnika i nieść za sobą kosztowne skutki. Oszczędzanie podczas serwisowanie auta nie jest czymś złym, ale zalecamy jednak konsultacje z profesjonalnym serwisem, który chętnie doradzi i podpowie alternatywy.

By : 11 grudnia 2019 Comments off