Warning: A non-numeric value encountered in /home/joostinka/ftp/BM_zone/wp-content/themes/dazimaxx/inc/inline-css.php on line 106
Pielęgnacja skórzanej tapicerki w samochodzie BMW - czyszczenie, mycie, konserwacja - jak dbać | BMZONE
Blog Image

Skórzana tapicerka w samochodzie pozwala poczuć odrobinę luksusu. Trzeba jednak pamiętać o tym, że szczególnie ważna jest pielęgnacja skóry na fotelu samochodowym. By jej nie uszkodzić, należy wiedzieć, jaki dokładnie rodzaj skóry wykorzystano w Twoim samochodzie. Dzięki temu ustalisz, jak dbać o skórzaną tapicerkę i dobierzesz odpowiednie środki do pielęgnacji tak, by zapewnić jej nieskazitelny wygląd i cieszyć się luksusowym wyglądem auta.

Tapicerka w BMW – rodzaje skór

W zależności od tego, jaki model i rocznik BMW posiadasz, tapicerka w Twoim aucie może być wykonana z różnych rodzajów skóry. Każdy z nich wyróżnia coś innego. Wśród nich warto wskazać przede wszystkim na skórę:

  • Montana,
  • Dakota,
  • Bison,
  • Nasca,
  • Napa.

Przy produkcji BMW w latach 80. i 90. najczęściej wykorzystywano skórę Bison, którą charakteryzuje estetyczna struktura i przyjemność w dotyku. Z kolei Dakota najczęściej tworzy skórzaną tapicerkę w BMW e60. Rodzaj skóry, który stosowano w starszych modelach, jest mocny, ale w wyniku częstego użytkowania powstają tłuste plamy i tapicerka zaczyna się świecić i traci kolor. Można temu zapobiec, dzięki odpowiedniemu czyszczeniu skórzanej tapicerki.

Pielęgnacja tapicerki skórzanej BMW – zaczynamy!

Rozpoznaj rodzaj skóry

Zanim przejdziesz do czyszczenia skórzanej tapicerki, upewnij się, jaki dokładnie rodzaj skóry ją tworzy. Może to być:

  • skóra naturalna,
  • ekoskóra,
  • tworzywo sztuczne.

Rozpoznasz je w dotyku, jednak żeby się upewnić, możesz sprawdzić, jak wsiąka w nie woda. Rodzaj użytej skóry możesz też sprawdzić dzięki numerowi VIN, który jest nadawany każdemu autu.

Odkurz tapicerkę

Najbardziej podstawowa czynność, którą należy wykonywać przy pielęgnacji skóry samochodowej, jest jej regularne odkurzanie. Im dokładniej to zrobisz, tym skóra będzie mniej podatna na wszelkie uszkodzenia od okruszków i ostrych elementów. 

Czyszczenie tapicerki skórzanej w samochodzie

No dobrze, auto już odkurzone i co dalej? Wstępne czyszczenie tapicerki skórzanej możesz wykonać, przecierając powierzchnie w samochodzie ściereczką zwilżoną wodą. Pamiętaj, że jej nadmiar jest dla naturalnej skóry szkodliwy dlatego, nie powinna ona być zbyt mokra. W ten sposób usuwasz jednak jedynie kurz i osad znajdujący się na powłoce ochronnej.

Mycie tapicerki skórzanej w aucie BMW

Jeśli odkurzyłeś już auto i przetarłeś je wodą, to przy użyciu specjalnych środków do pielęgnacji tapicerki skórzanej zadbaj o to, by preparat dotarł do wszystkich zakamarków. Szczególnie narażone na zniszczenia są miejsca, które napinają się pod ciężarem osoby, która siada na fotelu. Podczas mycia tapicerki pamiętaj, by zadbać o nie szczególnie.

Zakonserwuj skórzaną tapicerkę

Wśród środków, które przeznaczono do pielęgnacji tapicerki skórzanej BMW, znajdziesz preparaty służące do jej konserwacji. Jeśli będziesz ich regularnie używać, nie tylko ułatwisz czyszczenie tapicerki, ale też zapobiegniesz jej blaknięciu i pękaniu. Co więcej, dzięki specjalistycznym produktom możesz sprawić, że skóra tapicerki w Twoim aucie będzie bardziej delikatna.

Środki do pielęgnacji tapicerki skórzanej BMW

Zastanawiasz się, jakie preparaty do czyszczenia skórzanej tapicerki powinieneś użyć w swoim aucie? Dobrze, byś zabezpieczył się w specjalny środek do impregnacji tapicerki i wykładziny przeznaczony do konkretnego modelu auta lub rodzaju skóry. Niezależnie od tego, czy auto, którym jeździsz to BMW E36 czy E46 Sedan, czy E90 lub E91 to znajdziesz odpowiednie produkty do pielęgnacji skórzanej tapicerki w ich wnętrzu. W celu dobrania najlepszego z nich możesz odwiedzić serwis BMW Kraków, w którym profesjonalnie zajmiemy się Twoim autem.

Na co uważać podczas pielęgnacji skórzanej tapicerki?

Pielęgnacja tapicerki skórzanej BMW wymaga bycia szczególnie skrupulatnym. Pamiętaj, by regularnie ją odkurzać i przecierać mokrą ściereczką jednocześnie pilnując, by nie przesadzić z ilością wody. Z kolei przy używaniu środków do czyszczenia skórzanej tapicerki pamiętaj, żeby rozprowadzić je na całej powierzchni skóry ze szczególnym uwzględnieniem fragmentów narażonych na największe zniszczenia. W ten sposób zapobiegniesz pęknięciom. Ważne jest też to, by skórzana tapicerka nie traciła swojego koloru.

Inne zabrudzenia na skórzanej tapicerce

Nieraz może zdarzyć się tak, że na tapicerce w Twoim aucie pojawią się zabrudzenia, które trudniej usunąć. Z pewnością należy do nich ślad po długopisie lub po lakierze. Jak sobie z nimi poradzić? Możesz skorzystać ze specjalnych środków lub spróbować pozbyć się ich domowymi metodami, jednak najlepiej jeśli udasz się do naszego serwisu. Poza czyszczeniem i pielęgnacją tapicerki oferujemy też między innymi naprawy powypadkowe marki BMW.

Skórzana tapicerka w Twoim samochodzie to synonim luksusu. Pamiętaj jednak, że ma ona swoje wady i zalety. Dlatego, jeśli kupujesz auto ze skórzaną tapicerką, najlepiej już na samym początku dowiedz się, jak najlepiej ją pielęgnować. Pamiętaj też, by zadbać o odpowiednie doposażenie samochodów marki BMW.

By : 2 lutego 2021 NO Comment