Sprawny układ chłodniczy jest konieczny do eksploatowania każdego auta. Niezależnie od tego, w jakich warunkach jeździsz swoim BMW, temperatura w częściach układu chłodniczego, do których należy silnik, musi zostać utrzymana na odpowiednim poziomie. O czym należy pamiętać, by chłodnica mogła pełnić swoją funkcję?
Do czego służy płyn chłodniczy w samochodzie?
Najważniejszym czynnikiem, o którym powinno się pamiętać, by mieć pewność, że chłodnica działa, jak należy, jest odpowiedni płyn chłodniczy. Krąży on w układzie chłodniczym i to właśnie do jego zadań należy utrzymanie optymalnej temperatury silnika. W tym celu odprowadza nadmiar ilości ciepła, która została wyprodukowana. Dzięki temu nie trzeba się obawiać, że silnik ulegnie przegrzaniu. Jeśli w chłodnicy zostanie zbyt mała ilość płynu chłodniczego może się tak jednak stać. Ważne więc, by poziom płynu chłodniczego mieć zawsze pod kontrolą.
Jak dobrać płyn do chłodnicy?
Płyny chłodnicze dostępne są w trzech wariantach:
- gotowych płynów,
- koncentratów płynów,
- demineralizowanej lub destylowanej wody.
To, który z płynów najlepiej wybrać do swojego auta zależy od zaleceń producenta. Szczegóły na ten temat powinny być dostępne w instrukcji samochodu. Najczęściej poleca się stosowanie koncentratów, które należy rozcieńczyć demineralizowaną wodą. Gotowy płyn chłodniczy nie wymaga takich czynności. Najlepiej jeśli koncentrat lub gotowy płyn chłodniczy będzie produktem marki wskazanej przez producenta samochodu. Jeśli nie masz pewności, jaki wybrać odwiedź nasz serwis BMW w Krakowie.
Czy kolor płynu ma znaczenie? Czy można je mieszać?
Wśród dostępnych płynów chłodniczych możesz natknąć się na ciecze, które różnią się pod względem koloru. Pełni to głównie funkcję pomocniczą – pozwalającą znaleźć właściwy produkt. W związku z tym, jeśli płyny chłodnicze w kolorze żółtym, niebieskim, czerwonym lub różowym mają podobne parametry, bez obaw można je zmieszać, ponieważ ich skład oparty jest na tym samym rodzaju glikolu. Tym samym powinny zapewniać podobną ochronę. Wyjątkiem jest płyn w kolorze zielonym, który zamiast najpopularniejszego glikolu etylenowego zawiera glikol propylenowy.
Kiedy należy wymienić płyn?
W swoim garażu zawsze dobrze mieć pod ręką płyn chłodniczy przeznaczony do auta, którym jeździsz. Ale kiedy wymienić płyn do chłodnicy, by zapobiec ewentualnej awarii wynikającej z przegrzania silnika? Należy pamiętać, że płyn chłodniczy z czasem traci swoje właściwości, a jego ilość może się stopniowo zmniejszać. Jeśli stosujesz uniwersalne płyny chłodnicze o wymianie najlepiej pamiętać co 2 lata. W przypadku wielu markowych produktów informacja może wskazywać na to, że wystarczy jeśli zrobisz to raz na 5 lub nawet 7 lat. Pamiętaj jednak, że płyn w każdej chwili może zostać zanieczyszczony, a wtedy również należy go wymienić.
Jak kontrolować poziom płynu chłodniczego?
By nie zmagać się z problemami wynikającymi ze zbyt niskiego poziomu płynu chłodniczego w chłodnicy, regularnie go kontroluj. Jak to robić? Jeśli posiadasz samochód, w którym zastosowano innowacyjne rozwiązania, na desce rozdzielczej znajdziesz kontrolki, które poinformują Cię w razie potrzeby uzupełnienia płynu. Nawet w tym przypadku lepiej jednak nie zdawać się na elektronikę i raz na jakiś czas samodzielnie upewnić się, jak dokładnie to wygląda. Proces sprawdzenia poziomu płynu jest prosty – wystarczy zajrzeć pod maskę auta i sprawdzić, czy poziom w zbiorniczku przeznaczonym na płyn chłodniczy znajduje się między MIN a MAX. W ten sposób upewnisz się też, czy nie uległ on zanieczyszczeniu.
By układ chłodniczy w Twoim BMW nie zawiódł, pamiętaj o tym, by regularnie sprawdzać poziom płynu chłodniczego. W ten sposób zapobiegniesz awarii silnika oraz pozostałych elementów tego podzespołu, dzięki czemu zaoszczędzisz na naprawie szkód. Sprawdź w instrukcji dołączonej do pojazdu, jaki rodzaj płynu chłodniczego należy stosować i kup właściwy produkt.