Blog Image

Wielu właścicieli aut marzy o błyszczącej karoserii swojego pojazdu, ale nie każdy wie, jak prawidłowo woskować auto. Regularne wizyty na myjni samochodowej utrzymają dwuślad w czystości, ale mogą też zmatowić lakier – szczególnie myjnia szczotkowa. Jeśli zależy Ci na wrażeniach wizualnych, to warto zainteresować się woskowaniem i polerowaniem swojego BMW. To podstawowe zabiegi pielęgnacyjne, które nie tylko poprawiają estetyczny wygląd, ale przedłużają żywotność lakieru i samego pojazdu. Sam proces woskowania wymaga jednak precyzji i cierpliwości, dlatego wiele osób powierza to zadanie specjalistom. Nie oznacza to, że nie można zrobić tego samodzielnie. Odpowiadamy na pytanie, jak prawidłowo woskować samochód oraz jak wygląda woskowanie auta krok po kroku.

Jak przygotować lakier do woskowania?

Pierwszym krokiem na drodze do posiadania nieskazitelnie lśniącego pojazdu jest przygotowanie powierzchni do woskowania. Sprawdź, czy karoseria Twojego BMW nie posiada nierówności lub zabrudzeń. Jak to zrobić? Wystarczy założyć foliową rękawiczkę i przejechać dłonią po lakierze. W przypadku wykrycia nierówności należy użyć specjalnej pasty, za pomocą której usuniesz drobne rysy. Na uporczywe zabrudzenia polecamy glinkowanie lakieru. Cały proces przygotowawczy można przyspieszyć, posługując się maszyną polerską. Trzeba jednak pamiętać, że jej użycie wymaga pewnej wprawy, a nieumiejętne posługiwanie się maszyną może wyrządzić wiele szkód. Pamiętaj również o odtłuszczeniu powierzchni z poprzednich warstw wosków i nabłyszczaczy. Tak przygotowane auto jest gotowe do rozpoczęcia procesu właściwego woskowania. 

Jeśli woskowanie, to tylko dobrym woskiem

Jak woskować BMW, to woskiem wysokiej jakości. Dlaczego? Im lepszy wosk, tym silniejszy efekt hydrofobowy. Na prawidłowo przygotowaną powierzchnię samochodu nakłada się wosk na dwa sposoby: za pomocą specjalnego aplikatora lub gołych rąk. Ta druga metoda jest dużo szybsza, lecz może budzić obawy co do kwestii bezpieczeństwa. Dlatego tak ważne jest wybranie wosku, który nie zaszkodzi skórze. Popularnym i rekomendowanym rodzajem wosku jest brazylijski wosk Carnauba. Ma on pochodzenie roślinne i pozyskiwany jest z liści palmy. Po oczyszczeniu ma barwę żółtawą lub białą. Jest bezpieczny w użyciu i pozostawia powierzchnię auta błyszczącą, a kolor – głębszy i intensywniejszy. Wosk należy nakładać partiami, zaczynając od najciemniejszych warstw. Pamiętaj, aby woskowanie odbywało się w zacienionym miejscu, gdyż wosk nie może być wystawiony na wysoką temperaturę i bezpośrednie światło słoneczne. Po odczekaniu kilku minut można przejść do polerowania karoserii, które jest niezbędnym krokiem do uzyskania pożądanych efektów. 

Dlaczego woskowanie i polerowanie samochodu są tak ważne?

Jeśli zastanawiasz się, jaki sens ma woskowanie auta, to odpowiedź jest prosta. Zabiegi woskowania i polerowania auta to gwarancja dłuższej żywotności pojazdu. Oprócz wizualnych efektów, woskowanie samochodu zapewnia lepszą odporność na warunki atmosferyczne, ponieważ tworzy się hydrofobowa powierzchnia. Oznacza to, że brud nie będzie tak łatwo przywierał do karoserii, a woda będzie szybciej spływać. Jak często należy woskować auto? Większość specjalistów jest zgodnych, że zabieg warto powtarzać co kilka miesięcy, szczególnie przed sezonem zimowym. Starsze samochody o zniszczonym lakierze będą potrzebowały częstszego woskowania, nawet po każdym myciu. 

Co jest potrzebne do woskowania samochodu?

To, czym należy woskować auto jest równie ważne jak dobrej jakości wosk. Niezbędne akcesoria to gąbkowy aplikator oraz mikrowłókno. Użycie zwykłych ściereczek czy gąbek kuchennych może widocznie zaszkodzić lakierowi i powodować, że będzie się ścierał. Do polerowania przyda się ściereczka z mikrowłókna. Należy polerować kolistymi ruchami, aż do uzyskania lustrzanego połysku i głębi koloru. Pamiętaj, że wosk potrzebuje od kilku godzin do nawet doby na połączenie się z lakierem. W tym czasie unikaj mycia, deszczu i pozostaw samochód pod zadaszeniem. 

Podsumowanie

Wiesz już, jak wygląda proces woskowania i polerowania samochodu. Możesz wykonać go zupełnie samodzielnie lub powierzyć to zadanie w ręce specjalistów. Nasz serwis BMW świadczy kompleksowe usługi naprawcze i diagnostyczne, w tym przegląd przedzakupowy, czy też chip tuning. Zadbamy też o długotrwały połysk Twojego BMW. Masz pytanie dotyczące woskowania auta? Zadzwoń i umów się na wizytę w naszym serwisie samochodowych już dziś.

By : 4 października 2021 NO Comment

Type your Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.