Warning: A non-numeric value encountered in /home/joostinka/ftp/BM_zone/wp-content/themes/dazimaxx/inc/inline-css.php on line 106
Jak przygotować swoje BMW do długiej trasy? - BM ZONE
Blog Image

Odpowiedni przegląd, doposażenie samochodu w niezbędne gadżety tak jak odpowiednie zaplanowanie wyjazdu jest gwarancją tego, że planowana podróż minie spokojnie.

Nieoczekiwana awaria samochodu w trakcie długiej trasy jest równoznaczna z wieloma problemami. Dobrze jest zabezpieczyć się przed tego typu ewentualnościami odwiedzając wcześniej serwis BM ZONE. Wykonując gruntowny przegląd i sprawdzając czy wszystko działa jak należy. Przygotowanie samochodu do długiej trasy pomoże nam zaoszczędzić sporo stresu i kłopotów. Taki przegląd to również dobra okazja, aby sprawdzić, czy wszystko działa tak jak należy, nawet jeśli oznaki zużycia sprzętu na pierwszy rzut oka nie są widoczne. Profilaktyka zawsze jest lepsza niż naprawa uszkodzonego samochodu. Pozwala zaoszczędzić pieniądze, czas i stres stracone na naprawę uszkodzonego samochodu. Chodzi też o bezpieczeństwo! Nie tylko nasze, ale i innych.

W trakcie przygotowania samochodu do drogi sprawdzany będzie stan klocków hamulcowych i tarcz, hamulce, stan ogumienia, zawieszenie, wycieraczki a także stan płynów eksploatacyjnych (płyn chłodniczy, hamulcowy, spryskiwacze, wspomaganie kierownicy, poziom oleju silnikowego).

Poniżej przedstawiamy poradnik w jaki sposób samodzielnie przygotować się do długiej trasy.

Sprawdź trasę

Jeżeli nie chcemy utknąć w korku na wiele godzin lub wpakować się w drogę, która od dawna wymaga remontu dobrze jest szczegółowo zaplanować trasę. Nie polegajmy jedynie na nawigacji. Opinie i wskazówki innych kierowców pozwolą nam na uniknięcie niepotrzebnych kłopotów. Pamiętajmy również, aby poza zaplanowaną trasą posiadać drogę alternatywną.

Sprawdzamy stan opon

Najdroższy samochód i najnowocześniejsze systemy bezpieczeństwa nie zadziałają, jeśli stan opon pozostawi wiele do życzenia. Zadbane ogumienie jest jednym z najważniejszych elementów w kwestii zadbania o bezpieczeństwo.

Poza stanem samych opon w pierwszej kolejności sprawdź ciśnienie w oponach. Można tego dokonać w każdym serwisie i na większości stacji benzynowych. Źle dobrane ciśnienie w oponach wydłuża czas hamowania, zmniejsza przyczepność samochodu i zwiększa zużycie paliwa.

Pamiętaj również o kole zapasowym lub zestawie do samodzielnego łatania przebitej opony. Jeśli posiadasz koło zapasowe również pamiętaj o sprawdzeniu stanu jego opon oraz zadbaniu o prawidłowe ciśnienie w oponie.

Sprawdzamy stan hamulców

Chyba nikt sobie nie wyobraża sytuacji, w której w istotnym momencie naszej jazdy hamulce odmawiają współpracy. Przy większych prędkościach awaria układu hamulcowego może skończyć się tragicznie, ale nawet przy niewielkich stłuczkach, w sytuacji, kiedy jesteśmy daleko od domu wiąże się to dla nas z ogromnymi problemami logistycznymi.

Oczywiście podstawowym sposobem sprawdzania działania hamulców jest kontrola czy auto odpowiednio hamuje po naciśnięciu pedału hamulca. W tym celu najlepiej sprawdzić to poprzez gwałtowne hamowanie – za pierwszym razem na zimnym silniku, za drugi przy rozgrzanym silniku. Jeśli zauważysz jakiekolwiek odstępstwo od normy, koniecznie przed wyruszeniem w drogę odwiedź serwis samochodowy. Pamiętaj również o sprawdzeniu poziomu płynu hamulcowego.

Sprawdź płyny

Przegląd płynów należy rozpocząć od sprawdzenia wycieków pod autem. Jeśli takowy widzisz to konieczna będzie wizyta w serwisie, celem wymiany przewodów. Pamiętaj o terminowej wymianie oleju silnikowego, który możesz samodzielnie sprawdzić. W razie przekroczonych norm minimalnych dalej olej rekomendowany do danego silnika (najlepiej by był to ten sam olej, jaki był użyty poprzednio).

Warto sprawdzić również poziom płynu chłodniczego. Jeśli chciałbyś to zrobić samodzielnie, ustaw auto na równej powierzchni (nie może być to np. górka lub pochylony termin), otwórz maskę, odszukaj zbiornik wyrównawczy płynu chłodniczego i skontroluj jego poziom (pamiętaj by go jednak nie otwierać).

Skontroluj płyn do spryskiwaczy a najlepiej miej zawsze zapasowy płyn w bagażniku. Przy długich trasach, szczególnie zimą podczas pluchy, zużycie płynu wzrasta, często na autostradzie potrzebujemy go znacznie więcej niż podczas codziennej jazdy w mieście. Pamiętaj, by płyn kupować zgodnie z przeznaczeniem sezonu. Wlany płyn letni zimą zwyczajnie zamarznie w zbiorniku.

Sprawdź światła

Poprawne ustawienie świateł jest koniecznie nie tylko dla Twojego komfortu Twojej jazdy, ale również dla bezpieczeństwa jazdy kierowców mijanych lub wyprzedzanych. Rekomendujemy sprawdzenie ustawienia reflektorów oraz kierunkowskazy. Dla spokoju ducha zabierz zapasowe żarówki i bezpieczniki. Pamiętaj, że możesz je kupić również na stacji benzynowej.

Jeśli nie masz pewności czy Twoje światła są odpowiednio ustawione, zawsze możesz sprawdzić je w serwisie BM ZONE w Krakowie.

Pamiętaj o przerwach w podróży

Pamiętaj, by zapewnić sobie przerwy podczas kilkugodzinnej podróży. By zachować maksymalną koncentrację podczas jazdy zachowaj przerwy w odstępie około 2 – 3 godzinnym. Ważne jest również nawadnianie organizmu wraz z prostymi ćwiczeniami ruchowymi, które pozwolą poprawić koncentrację i odpowiednie krążenie.

By : 15 stycznia 2020 Comments off