Warning: A non-numeric value encountered in /home/joostinka/ftp/BM_zone/wp-content/themes/dazimaxx/inc/inline-css.php on line 106
Objawy kończącego się sprzęgła w BMW. Kiedy wymienić sprzęgło w BMW? - BM ZONE
Blog Image

Warto samodzielnie rozpoznawać objawy kończącego się sprzęgła w BMW, aby zareagować z odpowiednim wyprzedzeniem. Dzięki temu unikniesz poważnej awarii oraz związanych z nią dodatkowych kosztów. Sprawne sprzęgło odpowiada za płynne przenoszenie momentu obrotowego z silnika na skrzynię biegów. Oznacza to duże obciążenie dla podzespołu, ale to, kiedy wymienić sprzęgło w BMW w dużej mierze zależy od Twojego stylu jazdy. 

Standardowe objawy kończącego się sprzęgła

objawy zużycia sprzęgła w BMW, które bez większego problemu rozpoznasz samodzielnie. Dzięki temu będziesz mógł szybko zareagować i przekazać samochód specjaliście. 

  1. Szarpanie podczas ruszania samochodu, za które może odpowiadać zamachowe koło dwumasowe lub zły stan tłumików drgań na tarczy sprzęgła.
  2. Spowolniona lub niewłaściwa reakcja pomimo mocnego naciskania gazu w BMW, która informuje o ślizganiu się sprzęgła.
  3. Jeśli wyczuwasz nieprzyjemny zapach spalenizny w kabinie samochodu lub w jego pobliżu oznacza to, że doszło do spalenia sprzęgła. 
  4. Problem ze sprzęgłem, które “wysoko bierze”, czyli kiedy przy włączonym biegu pedał wymaga maksymalnego zwolnienia, aby BMW ruszyło z miejsca. Wówczas często pojawia się też ślizganie sprzęgła.
  5. Alarmujący powinien być twardniejący pedał sprzęgła, który najczęściej oznacza zużycie powierzchni styku sprężyny talerzowej docisku z łożyskiem oporowym.
  6. Mocno wyczuwalne drżenie dźwigni zmiany biegów to oznaka kończącego się sprzęgła. Sugeruje problemy z kołem dwumasowym.
  7. Słyszysz szumy dobiegające z okolicy skrzyni biegów? Ustępują po wciśnięciu pedału sprzęgła, a ich najczęstszym powodem jest zużycie łożyska.
  8. Warto zwrócić uwagę, jeśli podczas pracy silnika BMW masz problem z korzystaniem z biegu pierwszego lub wstecznego. 
  9. Niepokojący objaw kończącego się sprzęgła to dźwięk zgrzytania podczas zmiany biegów. 
  10. Alarmująca jest konieczność dwukrotnego przyciśnięcia pedału sprzęgła, aby włączyć bieg.

Wymienione oznaki kończącego się sprzęgła w BMW to dla Ciebie wskazówka, że należy wybrać do serwisu, gdzie zostanie określona przyczyna problemu. Nie wszystkie oznaczają konieczność wymiany podzespołu, ale z pewnością skłaniają do przeglądu. 

Jak zadbać o sprawność sprzęgła? Kluczowe jest całkowite wciskanie pedału do podłogi. Pamiętaj także o tym, by sprzęgło puszczać powoli, bez gwałtownych ruchów. Błędem jest ruszanie BMW z piskiem opon, na bardzo wysokich obrotach, ponieważ to prowadzi do szybkiego starcia materiału.

Kiedy wymienić sprzęgło w BMW? 

Najbardziej alarmującym objawem zużycia sprzęgła jest jego ślizganie podczas gwałtownego wzrostu obrotów, przy jednoczesnym braku zwiększonej prędkości. Wymiana części w najbliższym czasie jest wówczas koniecznością. Aby mieć pewność, że Twoje BMW jest w dobrych rękach, skorzystaj z usług fachowego serwisu. Dla kilku złotych oszczędności nie warto ryzykować. W roli sprawdzonego mechanika sprawdzi się profesjonalny serwis BMW w Krakowie.

By : 26 maja 2020 Comments off