Warning: A non-numeric value encountered in /home/joostinka/ftp/BM_zone/wp-content/themes/dazimaxx/inc/inline-css.php on line 106
Jak często wymieniać płyn hamulcowy w BMW? Poznaj objawy kiedy warto go wymienić - BM ZONE
Blog Image

Pytanie o to, jak często wymieniać płyn hamulcowy w BMW pojawia się często nie bez powodu – płyn hamulcowy należy bowiem do jednych z najważniejszych płynów eksploatacyjnych, bezpośrednio wpływając na bezpieczeństwo osób podróżujących samochodem. Stacja Kontroli Pojazdów nie jest zobowiązana do jego kontroli podczas cyklicznych przeglądów, dlatego warto wiedzieć, jak często wymieniać płyn hamulcowy, by nie narazić się problemy z autem

Do czego służy płyn hamulcowy w samochodzie?

Skład płynu hamulcowego to przede wszystkim rozpuszczalnik – pozostałą część stanowią środek smarny oraz przeciwutleniacze. Każdy z tych elementów ma istotne znaczenie dla funkcjonowania Twojego BMW. Od pytania, kiedy wymienić płyn hamulcowy, zależy bowiem sprawność całego układu hamowania. Hamulce w samochodzie działają poprawnie tylko wówczas, gdy ciecz dokładnie wypełnia układ – do tego niezbędne są szczelne przewody i kanaliki znajdujące się wewnątrz auta. Płyn hamulcowy pełni również funkcję smaru oraz stanowi zabezpieczenie przed korozją.  

Co się stanie, jeżeli nie wymienisz płynu hamulcowego na czas?

Z racji swoich właściwości płyn hamulcowy wchłania wilgoć, co oznacza w konsekwencji prowadzi to do spadku progu wrzenia. W takich okolicznościach wyjątkowo trudne warunki panujące podczas hamowania sprzyjają zagotowaniu cieczy, tym samym uniemożliwiając skuteczne hamowanie. Jednak nie tylko z tego powodu, warto wiedzieć, jak często wymieniać płyn hamulcowy. Regularne korzystanie z BMW sprawia, że do cieszy przedostają się drobinki metalu i gumy ścierające się z elementów układu, które zakłócają prawidłowe funkcjonowanie systemów bezpieczeństwa ABS.

Kiedy wymienić płyn hamulcowy w BMW?

Skoro nie zawsze możesz liczyć na czujne oko Stacji Kontroli Pojazdów, warto poznać objawy sygnalizujące, że warto wymienić płyn hamulcowy.  

  1. Poważnie ograniczona skuteczność hamowania, zmniejszająca się wraz z pokonywaną odległością – mimo tego, że w układzie znajduje się odpowiednia ilość płynu. Przyczyną problemu może być zwiększona zawartość wody w płynie hamulcowym (powyżej 3%). 
  2. Korozja układu hamulcowego szczególnie widoczna na zaciskach oraz zamontowanych tam tłoczkach. Problem dotyka również pompy hamulcowej, a świadczy to o utracie właściwości antykorozyjnych i zbyt wysokiej wilgoci płynu.
  3. Zbliżający się koniec terminu ważności płynu hamulcowego.
  4. Wymiana pozostałych elementów układu hamulcowego w BMW wymaga również zastosowania nowego płynu hamulcowego.
  5. Zanieczyszczenia w zbiorniku na płyn hamulcowy w wyniku dodania innego płynu, pęknięcia zbiornika lub nadmiernej ilości wody w płynie.

Płyn hamulcowy w BMW – jak często wymieniać?

Jak często wymieniać płyn hamulcowy w BMW? Producenci zachęcają do wymiany płynu raz na rok lub co dwa lata – podobnie jak w przypadku innych płynów eksploatacyjnych. Innym rozwiązaniem jest wymiana po przejechaniu 20-40 tysięcy kilometrów. Każdy kierowca powinien pamiętać również o stosowaniu płynu hermetycznie zamkniętego, który maksymalnie kilka lat. Wymiany należy dokonywać w sprawdzonym serwisie BMW podczas kontroli sprawności pozostałych elementów układu hamulcowego – przede wszystkim jednak konieczna jest regularne sprawdzanie poziomu płynu w zbiorniku. 

Zadbaj o bezpieczeństwo

Regularna wymiana płynu hamulcowego zapewnia bezpieczeństwo kierowcy oraz pozostałym pasażerom podczas jazdy, jednocześnie chroniąc elementy układu przed nadmierną eksploatacją. Z tego względu nie tylko warto stosować się do zaleceń producentów, ale również samodzielnie kontrolować zawartość zbiornika. 

By : 1 września 2020 NO Comment