Opony całoroczne – dla kogo będzie to najlepsze rozwiązanie? Sezonowa wymiana opon jest czynnością, która zniechęca wielu kierowców, z drugiej strony pokutuje przekonanie, że produkty o uniwersalnym zastosowaniu w praktyce niespecjalnie się sprawdzają. Jak jest w rzeczywistości? Sprawdzamy opony całoroczne i podpowiadamy, dla kogo będzie to praktyczny zakup na być może nawet kilka sezonów.
Opony w BMW – sezonowe czy całoroczne?
Myślisz „opony całoroczne w BMW” i zastanawiasz się, czy warto inwestować w uniwersalne rozwiązanie, skoro od lat jak mantrę powtarza się konieczność wymiany opon letnich na opony zimowe. Czy masz jednak świadomość, czym w zasadzie różnią się między sobą poszczególne ogumienia?
- Opony zimowe – przystosowane do jazdy samochodem w niskich temperaturach. Zapewniają doskonałą przyczepność na drodze podczas mroźnych dni, a wszystko dzięki zastosowaniu specjalnej mieszanki gumy, krzemionki i silikonu.
- Opony letnie – przeznaczone do jazdy na rozgrzanym asfalcie. Posiadają znacznie mniej nacięć zapewniających odpowiednią przyczepność zimą. Mróz sprawia, że opony letnie twardnieją, a szersze rowki nie zdają egzaminu w obliczu śniegu, przez co wydłuża się czas hamowania.
- Opony wielosezonowe – wyposażone w stosunkowo gęstą siatkę lameli i rowków, która jest mniejsza niż w oponach zimowych, ale wciąż sprawdza się w zimniejsze dni.
Zrozumiałe jest zatem pytanie, co wybrać – opony zimowe czy całoroczne – szczególnie w obliczu bezpieczeństwa kluczowego podczas jazdy BMW.
Opony całosezonowe – aspekty techniczne
Opony całoroczne są nie tyle uniwersalnym produktem, co pośrednim rozwiązaniem pomiędzy oponami zimowymi a letnimi. To oznacza, że można z nich korzystać o każdej porze roku – szczególnie, że w ostatnich latach śnieg w Polsce jest raczej mglistym wspomnieniem niż realną rzeczywistością. Do podstawowych właściwości opon całorocznych zalicza się:
- mniejszą liczbę lameli, ale nieco twardszą gumę,
- mniejszą elastyczność niż w przypadku opon zimowych,
- większą odporność na mróz niż w przypadku opon letnich,
- lepszą efektywność podczas hamowania niż w przypadku opon letnich,
- szybsze zużycie latem.
Czy zatem z punktu widzenia bezpieczeństwa pasażerów warto inwestować w opony całoroczne? W przypadku wyjątkowo kryzysowej sytuacji zimą takie rozwiązanie się nie sprawdzi – najlepszą możliwą ochronę zapewnią opony zimowe. Nie oznacza to jednak, że nie warto zdecydować się na opony wielosezonowe.
Dla kogo opony całoroczne są dobrym rozwiązaniem?
Wróćmy zatem do pytania, dla kogo opony całoroczne będą rozsądnym wyborem. Takie rozwiązanie sprawdzi się w przypadku mniej wymagających kierowców, którzy chcą obniżyć koszty związane z utrzymaniem samochodu. W dużej mierze dotyczy to osób jeżdżących po mieście, rocznie średnio pokonując 5–6 tysięcy kilometrów. Bardziej dynamiczna jazda i częstsze podróże obligują jednak do stosowania opon sezonowych.
Opony całoroczne – opłacalność
Zastanawiając się, które rozwiązanie jest lepsze – opony zimowe czy całoroczne, rozważasz tak naprawdę kwestię potencjalnych kosztów. Sezonowa wymiana opon to podwójny wydatek oraz konieczność przechowywania drugiego kompletu felg, dlatego wariant wielosezonowy pozwala zoptymalizować koszty związane z utrzymaniem samochodu. Ostateczna oszczędność zależy również o tego, jakie ceny usług oferuje dany serwis BMW w Krakowie oraz od jakości opon całorocznych, które zdecydujemy się zamówić.
Podsumowując, opony całoroczne to rozsądne rozwiązanie dla kierowców preferujących spokojną jazdę, najlepiej w warunkach miejskich – choć warto mieć na uwadze, że obecnie producenci wykorzystują nowoczesną technologię, aby maksymalnie poprawić ich parametry, dzięki czemu najlepsze modele często nie ustępują oponom zimowym.