Warning: A non-numeric value encountered in /home/joostinka/ftp/BM_zone/wp-content/themes/dazimaxx/inc/inline-css.php on line 106
Świece żarowe w BMW - objawy awarii. Ile kosztuje wymiana? - BM ZONE
Blog Image

Jedną z często pojawiających się wątpliwości jest to, kiedy konieczna jest wymiana świec żarowych w BMW. Sprawnie działające świece odpowiadają między innymi za skuteczny rozruch silnika poprzez nagrzewanie się do temperatury oscylującej wokół 800-900°C, jednak z czasem może dojść do ich uszkodzenia lub zużycia. Poznaj objawy świadczące o awarii i dowiedz się, kiedy niezbędna jest wymiana świec żarowych

Świece żarowe i ich rola w samochodzie

Od dłuższego czasu rola świec żarowych w silnikach Diesla wzrasta, a pełnią one takie funkcje jak:

  • osiągnięcie temperatury potrzebnej do uruchomienia silnika, co jest istotne przy niskiej temperaturze powietrza,
  • obniżenie emisji szkodliwych substancji do atmosfery,
  • wsparcie procesu wypalania sadzy w filtrach.

Regularna wymiana świec żarowych w BMW jest nieunikniona, ponieważ pracują one w trudnych warunkach. Jednocześnie muszą być sprawne w niskich temperaturach powietrza i błyskawicznie nagrzewać się do 800-900°C w krótkim czasie – od 20 do nawet 4 sekund. Do tego należy uwzględnić wysokie ciśnienie oraz wibracje i działanie związków chemicznych odpowiedzialnych za korozję podzespołów samochodu. Ostatecznie często dzieje się tak, że problemy ze świecami żarowymi są widoczne dopiero zimą, kiedy następuje gwałtowny spadek temperatury. 

Objawy zużycia świec żarowych w BMW

Jak rozpoznać niesprawne świece żarowe? Objawy są trudne do zauważenia między innymi dlatego, że silnik jest w stanie uruchomić się nawet z uszkodzonymi świecami. Można jednak być wyczulonym na takie trudności jak:

  • problemy z uruchomieniem silnika, szczególnie podczas chłodnych dni,
  • częstsze zapychanie się filtra DPF,
  • nierównomierna praca zimnego silnika wraz ze stukaniem, kończącym się wraz z nagrzaniem się silnika,
  • zauważalne kopcenie z rury wydechowej podczas uruchamiania silnika.

Kiedy pojawią się powyższe objawy warto udać się do mechanika na sprawdzanie świec żarowych, aby wykluczyć lub potwierdzić ich uszkodzenie. 

Kiedy wymienić świece?

Nie istnieje reguła mówiąca, jak często należy wymieniać świece żarowe. Raz do roku warto jednak skorzystać z usług serwisowych i sprawdzić ich funkcjonalność – można co prawda jeździć z niesprawnymi świecami, ale ma to negatywny wpływ na kondycję silnika i całego osprzętu. Standardowo świece żarowe są sprawne przez około 80 do 100 tysięcy kilometrów. O czym jeszcze warto pamiętać? Jedna niedziałająca świeca oznacza wymianę wszystkich. 

Ile kosztuje wymiana świec?

Koszt wymiany świec żarowych zależy od producenta podzespołów oraz modelu samochodu. Czy można to zrobić samodzielnie? Wykręcanie świec żarowych nie należy do prostych zadań, ponieważ dostęp do nich bywa utrudniony, a sama operacja może wymagać demontażu głowicy silnika. 

W przypadku pojawienia się objawów uszkodzonych świec żarowych kluczowa jest trafna diagnoza i usunięcie usterki bez dodatkowych problemów – bezpieczniejszym rozwiązaniem niż samodzielna wymiana świec jest naprawa BMW w Krakowie zapewniona przez profesjonalny serwis taki jak BM ZONE.

By : 18 sierpnia 2020 NO Comment